Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Zivotsdetmi
  • Články
  • Voľný čas
  • Vety, ktoré by malo vaše dieťa počúvať často. Zvýšia mu sebavedomie a naučia samostatnosti. Mám ťa rada, nestačí

Vety, ktoré by malo vaše dieťa počúvať často. Zvýšia mu sebavedomie a naučia samostatnosti. Mám ťa rada, nestačí

Vety, ktoré by malo vaše dieťa počúvať často.
Vety, ktoré by malo vaše dieťa počúvať často. Zvýšia mu sebavedomie a naučia samostatnosti. Mám ťa rada, nestačí Foto: www.gettyimages.com

Vychovať z dieťaťa spokojného, názorovo pevného, zdravo odvážneho, jednoducho tak akurát sebavedomého dospelého, to je asi cieľ, ku ktorému sa snaží dôjsť každý rodič. Ako ale na to? Ako už v detstve podporiť jeho sebavedomie, ale zase to neprehnať a nevychovať z neho namachrovaného nafúkanca? Pomôcť môžu nasledujúce vety.

Zdravé sebavedomie a sebaláska sú základom spokojného života. Bez toho vám to bude haprovať vo všetkých oblastiach života. A vzhľadom na to, že sebavedomie si začíname budovať v podstate s prvým nádychom, je jasné, že veľký diel na tom, ako to s ním v budúcnosti budeme mať, majú rodičia. Pokiaľ chcete mať z dieťaťa zdravo sebavedomého jedinca, malo by od vás často a pravidelne počúvať nasledujúce vety.

1. Mám ťa rada

Dieťa si musí byť isté, že ho milujete. Kedykoľvek, za všetkých okolností, bez žiadneho „ale“, bezpodmienečne. Aj keď je protivné, aj keď vás nenechalo vyspať, prinieslo zlú známku, nesprávalo sa tak, ako by ste si predstavovali a podobne. „Láska je pre dieťa najdôležitejšou emočnou výživou. Každý vyjadruje lásku po svojom, niekto činom, niekto slovne alebo fyzicky. A dieťa potrebuje predovšetkým mix slovného a fyzického,“ tvrdí životná koučka Lenka Procházka. Slová milujem ťa ak tomu poriadnej obetí nič nenahradí. Pre dieťa je to niečo, čo počulo a na vlastnej koži cítilo, a nikto mu to nemôže vziať.

Samozrejme to neznamená, že ho máte chváliť za päťku alebo za záchvat hnevu, keď po vás mrskne kockou. Ale aj počas kárania či vysvetľovania by malo zaznieť „mám ťa rád“. Síce sa mi nepáči, ako si sa teraz správal (z tých a tých dôvodov), vadí mi to, ale na mojej láske k tebe to nič nemení.

2. Nevadí, skús to znova

Niečo sa ti nepodarilo, niečo si rozbil, zničil, priniesol päťku z písomky? Každý chybuje a chyba je vlastne naša kamarátka, je to spôsob, ako sa niečo naučiť, ako sa poučiť a nabudúce ju už neopakovať. „Presne týmito vetami v dieťati krásne podporujete jeho zvedavosť a chuť a odvahu púšťať sa do nových vecí, aj keď sa niečo nepodarilo. Pretože v živote budeme robiť veľa chýb, ale nemali by nás odradiť od ďalšieho snaženia sa a dosahovania si svojho,“ vysvetľuje Procházka.

Slová milujem ťa ak tomu poriadnej obetí nič nenahradí.

Keď dieťa vo chvíli neúspechu podporíte, plníte vlastne aj predošlý bod, že vaša láska k nemu nie je ničím podmienená, nie je potrebné si ju zaslúžiť. „Dieťa potrebuje cítiť u rodiča bezpečie aj podporu. Potom sa nebojí ísť do nového, či má päť alebo dvadsať,“ dodáva odborníčka.

3. Mám čas (urobím si čas)

Jasné, že nerušíš, čo mi chceš povedať? Marienka, vydrž, prosím, potrebujem toto dorobiť, za štvrť hodinky na teba budem mať čas a preberieme, čo potrebuješ. Tak nejako by mali vyzerať vaše odpovede, keď sa dieťa dožaduje vašej pozornosti. A je jedno, či chce pomôcť s domácimi úlohami, pochváliť sa zážitkom zo školy alebo sa treba len pritúliť či sa s vami hrať.

Viete hovoriť s deťmi? Skúste triky, vďaka ktorým sa budú menej hnevať a viac počúvať

Po prvé mu tým dávate najavo, že oňho máte záujem a je pre vás dôležité, čo posilňuje jeho sebavedomie a vieru v seba samého. Zároveň si s ním ale budujete dôverný vzťah, vďaka ktorému sa na vás potom potomok obráti, keď to bude naozaj potrebovať. Nepôjde už o pomoc s legom, ale zase o iné trápenia späté s dobou dospievania. „Keď s dieťaťom trávite čas, je dôležité ako. Je potrebné ho plne vnímať a byť naozaj s ním. Nedržať pri tom mobil alebo odpovedať na pracovné maily,“ upresňuje Procházka.

4. Dobre, keď na tom trváš…

Pýtajte sa detí na ich názor. Berte do úvahy, čo si myslí. A dovoľte im robiť rozhodnutie. Nechcite to samozrejme po batoľatoch alebo deťoch, čo ešte ani nechodia do škôlky, tam je to skôr na škodu. „Pre vyložene malé deti nemusí byť možnosť voľby vždy vhodná. V mnohých ohľadoch sa ešte nevedia samé rozhodovať a paradoxne im to môže sebavedomie skôr ubrať. Keď už sú ale väčšie, je to naopak dôležité. Nebyť len direktívnych rodičov, ale vedieť dieťa vypočuť, umožniť mu sa rozhodnúť a jeho rozhodnutie akceptovať,“ hovorí Lenka Procházka.

A že sa váš prvák, čo doposiaľ nevzal pastelku do ruky, rozhodol chodiť na výtvarný krúžok? No a čo! Aj keď ste si v podstate istí tým, že po prvej lekcii príde otrávený, aj to je dôležitá skúsenosť. Varujte ho, dajte mu spätnú väzbu, ale dovoľte mu na svojom rozhodnutí trvať.

Učíte ho nielen robiť rozhodnutia, ale aj za ne niesť zodpovednosť. Keď sa to dieťa naučí odmala, nebude tým v dospelosti zaskočené, bude mať dosť sebavedomia, a keď niečo nevyjde, zvládne aj to.

5. Aj tak to dokonči

Mňa to nebaví. Neviem to. Nejde mi to. Nech sa dieťa vyhovára, ako chce, aj keď vám pri pohľade na to, ako zápasí s prachovkou, dochádza trpezlivosť, aj keď vidíte, že mu niečo naozaj nejde, aj tak mu povedzte, že keď niečo začalo, je potrebné to dokončiť. Nie preto, že ho chcete mučiť, ale pretože viete, že to skôr alebo neskôr (a možno nie úplne dokonale) zvládne. „Niektorí rodičia majú tendencie za deti všetko vybaviť, dorobiť, dokončiť. Nemajú trpezlivosť alebo chcú dieťa uchrániť pred nepríjemnou skúsenosťou. Ale skôr mu tým uberajú vieru v seba samého,“ uzatvára Lenka Procházka.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.