
- Zivotsdetmi
- Články
- Voľný čas
- Prečo ženy stále majú problém mať rady svoje telo?
Prečo ženy stále majú problém mať rady svoje telo?

Dnes je spoločnosť tolerantná k mnohým veciam. Krása nie je jednou z nich. Stále tu pretrváva spoločnosťou propagovaný ideál krásy, ktorý predstavuje chudú postavu a hladkú pokožku. Veľa žien to potom vedie k problému so sebaprijatím. Ak patríte medzi nich, potom vám možno pomôže počuť príbehy žien, ktoré ho dosiahli, a ako.
Istý ideál krásy existoval v spoločnosti vždy a na ženy bol v tomto ohľade kladený oveľa väčší nátlak ako na mužov. Od oblých barokových postáv, cez korzety v 19. storočí, po miery 90-60-90, ktoré boli značkou pre „ideálne telo“ v 50. rokoch. Požiadavky na krásu a to, čo je z ani považované, sa menia v priebehu rokov. A napriek tomu, že dnešná spoločnosť je oveľa tolerantnejšia k mnohým veciam ako v minulosti, stále je kladený istý tlak na súčasné „normy krásy“. A ak ho na nás nekladie spoločnosť (veľa žien počúva poznámky na svoje telo napríklad v rodine), tak to robíme my samy. Keďže v sebe máme zakódované, že „musíme vyzerať dobre“. A riešime to, aj keď nechceme.
Jednoducho chceme spadať do „ideálu krásy“, teda byť chudé, mať peknú pleť, žiadne pehy, žiadne pigmentové škvrny, žiadne strie, celulitídu už vôbec nie a podobne. Ale oveľa dôležitejšie je mať zdravé telo a cítiť sa dobre vo svojom tele, pretože to, že niekto spadá do „ideálu krásy“ spoločnosti nemusí znamenať, že ten človek sa cíti dobre a že ho netrápi nič iné. Jednoducho nikto nie je dokonalý.
Každé telo je krásne, každé telo má príbeh
S podobným uvedomením začal projekt Telo s príbehom, ktorého autorkou je Kateřina Kopicová. „Ten príbeh začal mojím osobným príbehom, a to vlastne keď som otehotnela. Zrazu sa mi na tele urobilo nespočet strií a ja som hľadala podporu na internete, ale bolo to ako keby neexistujúca téma, nič som nenašla. Mala som pocit, že som jediná, kto túto tému rieši. Tak som sa rozhodla, že skúsim na Instagrame zdieľať fotku svojho tehotenského popraskaného brucha, ak sa niekto ozve a povie mi napríklad, že to má tiež tak…aby som jednoducho vedela, že nie som sama. A ukázalo sa, že vôbec nie som sama,“ rozpráva. Čakala, že jej napíše jedna žena, alebo dve, ale ozvalo sa ich nespočetne veľa. Začali jej posielať svoje fotky s príbehmi. A boli rady, že niekto konečne túto tému otvoril. „Potom som vlastne založila profil a časom celý projekt. Mala som pocit, že to potrebuje svoju vlastnú stránku, na ktorej budú tie fotky a príbehy zdieľané,“ dopĺňa.
Príbeh má pritom každé ženské telo. Nielen tie, do ktorých je vpísané materstvo. A to sa týka všetkých žien, aj tých slávnych. Napríklad koža influencerky Týnuš Třeštíkovej nesie na sebe príbeh popálenín; telo Lucie Levé zdobí jazva po onkologickej liečbe; Nikol Znášková zápasí s akné; Kláre Čiernej sa po koži kreslí choroba menom vitiligo; rapperka Sharlota sa skrze svoju kožu vyjadruje pomocou tetovania, svoj príbeh rozpráva aj plus size fotomodelka Anna Krátošková alebo Inka Teschinská, ktorá kráča životom s atopickým ekzémom.
A práve tieto ženy sa stali ambasádorkami novej kampane značky Gilette Venus, ktorá nesie názov #NaVlastniKuzi. Spoločne vyzývajú k sebaláske, prijatiu našej pokožky takej, aká je, a kladú dôraz na to, aby sme k nej boli šetrné. A to napríklad s novým radom Gillette Venus ComfortGlide Breeze, ktorý sa zameral na to, aby bol ku všetkým druhom pokožky čo najohľaduplnejší.
Ako prijať svoje telo
Kataríne Kopicovej pomohla s prijatím jej tehotenského tela komunita ľudí, ktorá prežívala to isté ako ona. Ak sa aj vy vo svojom tele cítite neisto, možno vám pomôže to isté čo jej. A ak nie, môžete vyskúšať niektorý zo spomínaných tipov, ktoré odporúčajú odborníci na zdravie na serveri PsychCentral:
Prestaňte sa porovnávať s ostatnými
Keď človek na sociálnych sieťach, či inde, neustále vída zdanlivo dokonalých ľudí, môže sa ľahko stať, že sa s nimi začne porovnávať a pýtať sa seba, prečo tiež nevyzerá tak ako oni. Štúdie skutočne dokazujú, že sociálne siete sa podpisujú na zníženie sebavedomia. Odísť z nich ale nie je úplne riešením. Preto na nich skôr skúste začať sledovať širšiu škálu ľudí, aj tých, ktorí ukazujú reálnejšiu predstavu o svojich telách. Zároveň si pripomínajte, že každé telo je iné. A pracujte na tom, ako sa naučiť prijímať a oceňovať svoje vlastné pozoruhodné telo.
Oceňujte úžasné veci, ktorých je vaše telo schopné
Účelom vášho tela nie je vyzerať určitým spôsobom, ale fungovať určitým spôsobom. Zamerajte sa teda na to, čo vaše telo dokáže, namiesto sledovania toho, ako vyzerá alebo čo nevie. Medzi tieto pozoruhodné schopnosti patrí napríklad hojenie zlomených kostí; vytvorenie nového života; rozlišovanie medzi tisíckami rôznymi vôňami a farbami a podobne. Keď premýšľate o neuveriteľných veciach, ktoré vaše telo dokáže a robí na dennej báze, jeho vzhľad sa stáva triviálnym.
Premeňte negatívny postoj na pozitívny postoj
Na tom, čo hovoríte sami sebe, záleží. Hovoriť negatívne o svojom tele nie je prospešné, najmä o veciach, ktoré nemôžete zmeniť. Nedá sa prejsť od „nenávidím svoje strie a jazvy“ po „milujem svoje strie a jazvy“ lusknutím prstov. Ale je možné postupne dôjsť k sebaprijatiu. Skúste si tak hovoriť, že sú vaše jazvy a strie (či čokoľvek iné na vašom tele, čo sa vám úplne nepáči) vašou súčasťou a predstavujú vašu históriu.
Zdroj: www.marianne.cz