Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nie každé priateľstvo stojí za to, aby sa oň bojovalo: Ako spoznať, či je načase ho ukončiť?

Nie každé priateľstvo stojí za to, aby sa oň bojovalo
Nie každé priateľstvo stojí za to, aby sa oň bojovalo: Ako spoznať, či je načase ho ukončiť? Foto: www.gettyimages.com

Priateľstvo je veľmi vzácna vec a jednoznačne pre neho platí, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita. Nie je totiž dôležité, koľko kamarátov vo svojom živote máte, ale ako dobrých. Občas je pritom potrebné sa zamyslieť nad tým, či stále dobrí kamaráti ste. A my pre vás máme znaky, ktoré vám to pomôžu určiť.

Kamarátov si začíname vytvárať už od škôlky. Niektoré priateľstvá skončia, keď každé dieťa nastúpi do inej školy. Iné však môžu pretrvať až do dospelosti. Kamarátsky vzťah je však vzťah ako každý iný, a preto je aj na ňom potrebné pracovať. Na to však veľa ľudí zabúda.

Je vlastne jedno, či sa poznáte od škôlky, od základky, zo strednej, alebo až z dospelého života. Dôležité je, že máte obaja záujem udržať medzi sebou nejakú blízkosť. Nemusí to znamenať, že sa vidíte každý deň. Ale že aj keď sa uvidíte raz za štvrť roka, dokážete sa spolu baviť rovnako otvorene ako na poslednom stretnutí, akoby tie tri mesiace pauzy nehrali rolu. Zároveň to nemusí znamenať, že ste non stop v kontakte, ale že keď jeden z vás napíše tomu druhému, že má problém, ten druhý sa ho pokúsi vyriešiť s ním.

Počas života sa ale meníme, vyvíjame a rovnako tak aj naše priateľstvá. Niektoré skutočne trvajú celý život, iné si prejdú dobrými a zlými fázami, a občas sa raz dôležité priateľstvá začnú vytrácať. A občas je dobré ich nechať vytratiť.

5 znakov, že ste z vášho priateľstva vyrástli a je lepšie ho nechať byť

Týmto témou sa zaoberali americkí vedci v štúdii, ktorá trvala 19 rokov. Počas tejto doby skúmali dlhodobé priateľstvá a došli vďaka nej k určitým príznakom, kedy sa od seba kamaráti už vzdialili a je pre nich lepšie priateľstvo ukončiť.

Zistite, či je to prípad aj vášho priateľstva:

  • Nemôžete sa zhodnúť, ako spolu tráviť čas. To nastáva obvykle v prípade, že jeden človek stratí záujem o aktivity, okolo ktorých bolo priateľstvo založené. Pre niektoré tieto trhliny začínajú, keď jeden priateľ vstúpi do romantického vzťahu, narodí sa mu dieťa alebo začne pracovať v práci, ktorá si vyžaduje viac času a energie. Pre iných je to jednoducho tak, že jeden z vás časom zmenil svoje záujmy. Priatelia môžu tieto rozdiely riešiť a pokúsiť sa nájsť nové spôsoby, ako sa spojiť. Niektorí si ale uvedomia, že to iba upevňuje vzdialenosť medzi nimi.
  • Rozhovory sa zdajú byť zaostalé alebo sa opakujú. Zatiaľ čo mnoho priateľstiev závisí od zdieľanej histórie, niektorí môžu zistiť, že opakujúca sa konverzácia je známkou toho, že priateľstvo začalo stagnovať. V týchto priateľstvách sa zdieľaná história alebo minulé stretnutia neobjavujú preto, že by sa o ne priatelia skutočne radi podelili, ale preto, že im to pripadá ako jediná vec, ktorá ich drží pohromade. V týchto prípadoch sa konverzácia môže rýchlo stať nudnou a zaseknutou, čo môže byť známkou toho, že sa od seba vzďaľujete.
  • Snaha je iba jednostranná. Priatelia by sa o seba mali zaujímať a snažiť sa interagovať vzájomne. Ak je to iba jednostranné, je to zlé znamenie. Človeku to akurát berie energiu a tú je lepšie investovať do tých priateľstiev, kde o to tí druhí stoja.
  • Po stretnutí sa cítite vyčerpaní. Možno spolu obaja komunikujete, ale tá konverzácia vám príde náročná a stretnutie naživo ešte náročnejšie. V takom prípade je na mieste opýtať sa sám/sama seba, či to robíte iba zo slušnosti, alebo či o to priateľstvo skutočne stojíte. Na svojho kamaráta či kamarátku by ste sa totiž mali tešiť a po stretnutí s nimi by ste mali byť nabití energiou, a nie naopak.
  • Ten druhý vám nechýba, keď sa dlhšiu dobu nevidíte. V niektorých prípadoch jednoducho začnú stretnutia a konverzácie opadávať a vy vlastne zistíte, že vás to až tak netrápi. Pokiaľ tu nie je snaha ani z druhej strany, potom je to najprirodzenejší koniec priateľstva. Niektoré z nich majú jednoducho zmysel iba v určitej životnej fáze a potom sa z nich tak nejako prirodzene vyrastie.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.