Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najlepšie cvičenie na chudnutie. Zrejme ho už robíte, len možno nie správne. Ako naňho?

Najlepšie cvičenie na chudnutie.
Najlepšie cvičenie na chudnutie. Zrejme ho už robíte, len možno nie správne. Ako naňho? Foto: www.gettyimages.com

Máte pocit, že ste jedli dobre a pravidelne sa hýbali, ale nevideli ste výsledky, po ktorých túžite? Podľa niektorých osobných trénerov môže byť trik v tom, aký druh cvičenia robíte. Pokiaľ vás demotivuje, ako ľudia na sociálnych sieťach behajú ako maratónci alebo sú každý druhý deň v posilňovni, máme pre vás dobrú správu: možno ste prehliadali oveľa lacnejšie a dosiahnuteľnejšie cvičenia, ktoré je priamo pri vašich dverách.

Už vo dverách s týmto cvičením, ktoré je nízko rozpočtové, jednoduché a efektívne, môžete začať. Možno správne tušíte, že sa jedná o chôdzu. Nielen, že vďaka nej posilníte vaše zdravie, ale ide s ním aj veľmi dobre schudnúť. K tomu dospela štúdia z roku 2022 a osobní tréneri to potvrdzujú.

Ako konkrétne funguje chudnutie pri chôdzi?

Podľa osobnej trénerky Deanny Brash je kardio v ustálenom stave s nízkou intenzitou, inak známe ako LISS (po anglicky to je totiž low-intensity steady state cardio), jedným z najlepších spôsobov, ako schudnúť alebo si udržať váhu, pretože je to práve ono – nízkointenzívne .

Vysvetľuje, že najlepší spôsob, ako znížiť telesný tuk pri zachovaní svalovej hmoty, je jednoducho zvýšiť svoju dennú aktivitu a jesť v kalorickom deficite. „To znamená, že je kľúčové byť schopný udržať konzistenciu a vytvoriť si dobrú rutinu s akýmkoľvek cvičebným návykom, ktorý si osvojíte, aby ste videli výsledky – najmä tie dlhodobé,“ povedala britskej Marie Claire.

Zatiaľ čo ísť do posilňovne na 30 minútový tréning môže znieť skľučujúca a časovo náročné, vyjsť z dverí s šálkou čaju v ruke by to rozhodne byť nemalo.

Koľko krokov musíte denne ujsť, aby ste schudli?

Pokiaľ je vaším cieľom strata tuku, vyššie spomínaná osobná trénerka odporúča zamerať sa na denný cieľ 10 000 až 12 000 krokov, aby ste videli udržateľné a dlhodobé zlepšenia. Záleží však na vašich predchádzajúcich skúsenostiach s cvičením či chôdzou a je dobré riadiť sa tým, ako sa pri chôdzi cítite. Nezabúdajte však, že spánok, strava, hydratácia a stres zohrávajú tiež úlohu pri strate tuku.

Platí to aj pre pomalú chôdzu

Vyššie spomínaná štúdia zároveň zistila, že keď ľudia chodia pomalšie a vytrvalejšie, má to lepšie výsledky pri chudnutí, ako keď chodia rýchlo a krátko. Čo súvisí s LISS tréningom spomínanom vyššie. Jej účastníci totiž postupne stratili viac telesného tuku počas 30 týždňov chôdze ako tí, ktorí chodili rýchlejšie a nie tak dlho.

Navyše nielen, že môžete vďaka chôdzi získať lepšiu kondičku a aj schudnúť. Zároveň sa vám vďaka vyplaveniu endorfínov, ku ktorému pri fyzickej aktivite dochádza, zlepšuje nálada a znižuje hladina stresového hormónu kortizolu.
Ako začleniť chôdzu do vášho každodenného života?

Veľkou výhodou je, keď máte psíka, s ktorým je potrebné chodiť niekoľkokrát denne na prechádzky. Ide to ale aj inými spôsobmi:

Cestou do práce vystúpte o pár zastávok skôr.

S kamarátmi či partnerom sa namiesto sadnutia do kaviarne prejdite s kávou v parku.

Pri drobnejších pochôdzkach putujte po meste pešo namiesto hromadnej dopravy či auta.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.