Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Motýľ: Skvelý cvik, ktorý zlepší vaše celkové zdravie a prináša hneď 6 výhod

Motýľ: Skvelý cvik, ktorý zlepší vaše celkové zdravie a prináša hneď 6 výhod
Motýľ: Skvelý cvik, ktorý zlepší vaše celkové zdravie a prináša hneď 6 výhod Foto: www.gettyimages.com

Motýlia pozícia je skvelým cvikom pre všetky vekové kategórie a je tiež často súčasťou väčšiny jogových cvičení. Je skvelým pomocníkom nielen v tehotenstve, ale podporuje celkové ženské zdravie. Zlepšíte vďaka nemu svoju flexibilitu a posilníte svaly panvového dna. Objavte všetky jeho výhody a vyskúšajte si tento jednoduchý cvik z pohodlia domova.

Motýľ je skvelým cvikom pre ženy všetkých vekových kategórií

Názov tohto cviku bol inšpirovaný pohybom motýlích krídiel. Je často súčasťou lekcií jogy, môžete ho použiť ako doplnok k vášmu cvičebnému plánu alebo si ho môžete zacvičiť samostatne len tak. Motýlia pozícia sa zameriava na dolnú časť chrbta, bedra aj stehenné svaly. Pomáha znižovať bolieť bedrových kĺbov, podporuje flexibilitu a zvyšuje rozsah pohybu. Táto pozícia je tiež obľúbená počas meditácie alebo dychových cvičení.

6 výhod, ktoré prináša motýlia pozícia

Zvyšuje flexibilitu a rozsah pohybu

Vďaka motýlej pozícii zvýšite flexibilitu nôh a rozsah ich pohybu, čo zníži riziko poranenia, napr. kvôli zlému pohybu alebo pri športe. Pretiahnete si skrátené svaly a uvoľníte spodný chrbát. Vďaka tomu môže táto pozícia zlepšiť celkové držanie tela.

Podľa štúdie zlepšuje zdravie panvy

V jednej štúdii sa zistilo, že tento cvik môže znižovať panvové bolesti a jej dopady na každodennú pohodu i sexuálnu funkčnosť. Štúdie sa zúčastnili ženy s chronickou panvovou bolesťou, keď 1 hodinu týždenne cvičili doma jogu, v ktorej bola obsiahnutá motýlia pozícia. Po 6 týždňoch došlo k výraznému zlepšeniu bolestí.

Motýlia pozícia je ideálna pre meditáciu

Táto pozícia je ideálna na dlhé sedenie počas meditácie. Ani po dlhšej dobe totiž nevznikajú pocity nepohodlia, a tak môžete v kľude rozvíjať svoje vedomie a preskúmavať svoju myseľ.

Pomôže vám odbúrať stres

Motýlia pozícia uvoľňuje spodnú časť chrbta, boky a vnútornú stranu stehien. Toto uvoľnenie pôsobí na telo relaxačným účinkom a môžete tak odbúrať časť stresu. Mimoriadne účinná je táto pozícia v kombinácii s dychovými cvičeniami.

Motýlia pozícia zlepšuje náladu

Jóga je všeobecne dobrá na mentálnu kondíciu ľudí. Aj táto pozícia má pozitívne účinky na ľudskú psychiku a môže vám pomôcť zlepšiť náladu. Pravidelné lekcie jogy potom dokonca môžu zmierniť prejavy depresií.

Zmierňuje napätie počas tehotenstva

Motýlia pozícia je bezpečná aj pre tehotné ženy. Preto túto pozíciu môžu cvičiť, aby im pomohla zmierniť napätie v kríži, bokoch a vnútornej strane stehien. Podporuje aj cirkuláciu vo svaloch panvového dna, čo môže tehotné lepšie pripraviť na pôrod.

Prevedenie motýlia pozícia, ktorá zlepší vaše celkové zdravie

Pre väčšie pohodlie si na zem položte podložku na cvičenie alebo deku a pod stehná alebo kolená si umiestnite vankúšiky. Pokiaľ chcete mať oporu chrbtice, sadnite si k stene.

  • Posaďte sa na podložku s pokrčenými kolenami a plosky chodidiel pritlačte k sebe.
    Prsty rúk sa chyťte okolo maliakovej hrany chodidiel alebo si položte ruky na členky či holene.
    Skúste sa čo najviac vytiahnuť hlavou do výšky a s nádychom narovnajte chrbát.
    S výdychom sa predkloňte, opierajte lakte do stehien a uvoľnite vnútorné stehná. Ramená stiahnite dole a dozadu.
    Zostaňte v tejto pozícii až 5 minút a potom sa vráťte do východiskovej pozície s rovným chrbtom.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.