Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Duševné zdravie a jesenné depresie

Duševné zdravie a jesenné depresie
Duševné zdravie a jesenné depresie Foto: www.gettyimages.com

Depresia je závažné a dlhodobé duševné ochorenie, ktoré sa prejavuje zníženou alebo stratenou schopnosťou prežívať radosť, poklesom nálady a patologickým smútkom. Viete, čo pomáha na jesennú depresiu?

November už nejaký čas vnímame ako Movember, projekt, ktorý vznikol na podporu povedomia o zdravotných problémoch mužov, ako je rakovina prostaty alebo rakovina semenníkov, ale aj o duševnom zdraví mužov. Spojenie s duševným zdravím je namieste. Ochorenie zákernou chorobou môže viesť práve k depresiám. V niektorých prípadoch depresia sprevádza zvýšené riziko sebapoškodzovania a samovražedných myšlienok. Výskum organizácie Movember z roku 2016 zahŕňal účasť 4 000 mužov (18 – 35 rokov) a zistilo sa, že počas posledného roka sa s problémami týkajúcimi sa duševného zdravia stretlo 82 % respondentov.

Vplyv depresie na kvalitu života

Depresia postihuje osoby v rôznom vekovom rozmedzí, od detí až po seniorov, a patrí medzi psychické problémy, ktoré sa v posledných rokoch vyskytujú stále častejšie. Toto duševné ochorenie môže mať výrazný vplyv na kvalitu života.

Symptómy depresie sa prejavujú rôzne u jednotlivých ľudí. Počas depresie môže dochádzať k strate schopnosti prežívať radosť, prejavom smútku, emocionálnej otupelosti, strate záujmu o činnosti, pocitu beznádeje, nespavosti, úzkosti, zmenám chute do jedla a zníženej schopnosti sústrediť sa. Depresia môže mať aj telesné prejavy, ako je ťažoba na hrudi, únava, svalové napätie, problémy so spánkom, ale hlavne nedostatok energie a pocit telesnej slabosti.

November a depresia

Depresia môže mať rôzne závažnosti. Väčšinou poznáme takzvanú jesennú depresiu, odborne sezónnu afektívnu poruchu, pri ktorej môže pomôcť fototerapia – liečba intenzívnym svetlom. Pri miernej a stredne závažnej depresii sa odporúča špecifická psychoterapia: kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), digitálna KBT, interpersonálna psychoterapia alebo krátka psychodynamická terapia. Pri stredne ťažkej depresii a ťažkej depresii je vhodnou liečbou farmakoterapia a pri najťažších depresiách potom elektrokonvulzívna terapia. V tomto prípade sa ako najúčinnejšia preukázala kombinácia antidepresív a psychoterapie.

Kognitívno-behaviorálna terapia

Existuje niekoľko terapeutických metód na liečbu depresie. Z nich je na liečbu miernej a stredne závažnej depresie najúčinnejšia KBT terapia. Táto terapia poskytuje pomoc ľuďom trpiacim depresiou tak, že ich postupne učí, ako sa vysporiadať s depresívnymi myšlienkami a správaním. KBT sa významne podieľa na zlepšení stavu depresie. Táto terapia účinne znižuje pocity beznádeje a smútku tým, že pomáha identifikovať a zmeniť negatívne myšlienky a správanie. Naučí chorého, ako znovu prebudiť svoju chuť venovať sa činnostiam, ktoré ho predtým tešili. Terapia tiež posilňuje schopnosť kontrolovať emocionálne reakcie a zlepšuje komunikačné zručnosti. Pravidelná aktivita, ako je beh, plávanie alebo jazda na bicykli, je ďalším užitočným prvkom na prekonanie depresie, ktorý môže byť integrovaný do liečebného plánu. Celkovo možno povedať, že KBT terapia poskytuje nástroje a stratégie pre zvládanie miernej a stredne závažnej depresie.

Nikdy neváhajte vyhľadať odbornú pomoc a podporu. V prípade, že sa vy sami alebo vaši známi stretávate so sebevražednými myšlienkami alebo správaním, kontaktujte okamžite krízovú linku alebo centrum krízovej intervencie. Depresia môže byť náročná, ale pomoc a podpora sú zásadné a môžu pomôcť na ceste k uzdraveniu. Je dôležité rozširovať povedomie o duševnom zdraví a bojovať proti stigmatizácii.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.