Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čierny kašeľ zase hrozí. Tu je postup, ako sa proti chorobe účinne brániť

Čierny kašeľ zase hrozí
Čierny kašeľ zase hrozí. Tu je postup, ako sa proti chorobe účinne brániť Foto: www.gettyimages.com

Čierny kašeľ, choroba s históriou staršia ako vaša babička, sa vracia na scénu! V tomto článku vám predstavíme, ako toto ochorenie funguje, ako sa prejavuje a prečo je aj v 21. storočí dôležité ho brať vážne.

  • Čierny kašeľ je nákazlivé ochorenie spôsobené baktériou Bordetella pertussis, prejavujúcou sa silným kašľom a môže mať vážne komplikácie u detí.
    Choroba sa nevyskytuje len u detí, ale aj u dospelých, najmä tých s oslabenou imunitou, a šíri sa kvapôčkami.
    Prevencia zahŕňa očkovanie, ktoré je dôležité tak pre deti, ako aj pre dospelých, a liečba zahŕňa antibiotiká, podporu imunitného systému a dostatok odpočinku.

Mysleli ste si, že čierny kašeľ je relikt minulosti, o ktorom sa dočítate iba v starých lekárskych knihách? Opak je pravdou! Aj v modernej dobe sa stretávame s týmto zákerným ochorením. Hoci sme vďaka očkovaniu výrazne znížili jeho výskyt, stále sa objavujú prípady, ktoré nás nútia byť v pozore.

Všetko o čiernom kašli:

O čiernom kašli

Čierny kašeľ alebo pertusia je nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, ktoré spôsobuje baktérie Bordetella pertussis. Charakteristickým prejavom je silný, záchvatovitý kašeľ, ktorý môže vyvolať až dýchavičnosť. Začína ako bežná nádcha, ale postupne sa zhoršuje, najmä v noci. Hoci sa môže javiť ako neškodný, u malých detí a dojčiat môže mať vážne komplikácie.

Hoci to väčšina z nás asi nevie, čierny kašeľ nie je len „detskou“ chorobou. V posledných rokoch sa častejšie objavuje aj u dospelých, najmä u tých, u ktorých došlo k oslabeniu imunitného systému alebo klesla hladina protilátok získaných očkovaním v detstve. U dospelých sa čierny kašeľ môže prejavovať miernejšie, ale aj tak predstavuje riziko, najmä ak sú v blízkosti malé deti alebo osoby s oslabenou imunitou. Preto je dôležité nielen očkovanie detí, ale aj pripomenutie dôležitosti posilňujúcich vakcín pre dospelých.

Prenos a prevencia

Ako sa toto nemilé ochorenie šíri? Jednoducho – kvapôčkami pri kašli, kýchaní či rozprávaní. Očkovanie zohráva kľúčovú úlohu v prevencii a je súčasťou štandardného očkovacieho programu pre deti. Ale pozor, ani dospelí by nemali tento aspekt podceniť, najmä ak sú v kontakte s malými deťmi.

Liečba a význam diagnostiky

Pokiaľ už k nákaze dôjde, je dôležité začať správnu liečbu čo najskôr. Antibiotiká sú na prvom mieste, ale nezabudnite na podporu imunitného systému a dostatok odpočinku. Moderné diagnostické metódy, ako je PCR, nám umožňujú rýchlo identifikovať pôvodcu a začať efektívnu liečbu.

Na liečbu čierneho kašľa je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Vakcíny sú tiež k dispozícii a sú považované za účinný spôsob prevencie čierneho kašľa. Liečba čierneho kašľa môže zahŕňať antibiotiká a symptomatickú liečbu, ktorá zahŕňa užívanie liekov na kašeľ a udržiavanie dostatočnej hydratácie. V prípade ohnísk čierneho kašľa je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia a očkovanie, najmä u detí.

Zdroj: www.dumazahrada.cz, euc.cz, drmax.czmedicinapropraxi.czszu.cz,  

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.